Автор: Доротея Николова
Младите хора в България стават все по-религиозни, въпреки че вярата сред българите като цяло намалява.
Това показва не само дългогодишното „Европейско изследване на ценностите“, което измерва над 10 индикатора на религиозността, но и разговорите ни с тях.
Младежите от Поколението Z следват принципи, които ги държат по-свързани с далечната перспектива, с изграждането на визия за по-смислено бъдеще.
Участници:
Полина Коцева, експерт социално-емоционално изучаване, работи с Поколението Z от години
Божана Станева, вярваща, 19-годишна
Теодор Андреев, вярващ, 19-годишен
Доц. Костадин Нушев, преподавател по християнска етика и автор на учебници по религия
София Тинева, 19-годишна
Росен Бачев, 19-годишен
Нелия Петрова, 19-годишна
Линда, 24-годишна, от Естония (продукция на Radio KUKU)
Уасим Алука, 24-годишен, съосновател на Мюсюлманската младежка федерация Белгия, който стриктно спазва предписанията за ислямската традиция с 5 молитви на ден откакто е навършил 10 години (продукция на RTBF)
Тео Изоард, 26-годишен практикуващ католик и музикант, създател на група, наречена “Papamobile”, която издава песен за посещението на папата в Белгия (продукция на RTBF)
Младежите в Българите стават все по-религиозни, въпреки че вярата сред българите като цяло намалява.
Звучи любопитно, но това сочат както схематичните данни от последното преброяване в България – само преди три години, така и далеч по-обхватният анализ от дългогодишното „Европейско изследване на ценностите“, което измерва над 10 индикатора на религиозността.
Въпреки атеизма по време на комунизма, развитието на технологиите и пословичната българска „вяра за всеки случай“, а може би точно заради тях, и двете проучвания показват, че в последните 30-ина години двойно се увеличава делът на хората, които казват, че религията е важна част от живота им.
Въпреки че у нас декларираме средни за Европа нива на религиозност, много често в България както при всяко духовно измерение, нас по-скоро ни интересува ритуалният или показен аспект, премесен с фолклорното християнство или ислям, а не дълбоката същност.
Един от най-любопитните изводи от изследването за вярванията на младите българи обаче може би е този, че почти всеки млад човек в България вярва в нещо – дали това е съдба, Бог, род, наука или дори суеверия (16%) и еретизъм.
Вероятно, в някакъв аспект, младежите от Поколението Z успяват да се повлияят от някаква вяра и религиозни убеждения, и да следват едни такива принципи, които да ги държат по-свързани с далечната перспектива, с изграждането на визия за по-смислено бъдеще.
Подкастите от поредицата „Generation Z / Поколение Z“ са съдържание, предоставено от европейската радиомрежа Euranet Plus, която се състои от 13 водещи медийни оператори в Европейския съюз. Съдържанието е продуцирано от БНР и достига до вас благодарение на партньорството с Под тепето.
Отстранете изцъкления мурзил, шефа на районната секта на милиционерската вата в града и нещата ще започнат да се подобряват по този въпрос.